Menu
Close
Transylvania College

Please see our current openings here.

Below you can find all the staff throughout Transylvania College:

Senior Leadership Team

Ruxandra MerceaExecutive DirectorBio
Paul KenedyHead of SecondaryBio
Ciprian GhisaDirector Romanian Line & Exams OfficerBio
Harry ShuttleworthDirector of Staff DevelopmentBio
Jeanette JonesMiddle School LeaderBio
Raluca DamianUpper Primary LeaderBio
Ebony EllisLower Primary Leader & AEN CoordinatorBio
Cristina UngvariKindergarten LeaderBio
Iulia BratfaleanHead of Maths, Round Square & Global Awareness CoordinatorBio
Anca RusuDirector of AdmissionsBio
Catrinel GrigoroviciDirector of Public AffairsBio
Domnita FecheteDirector of DevelopmentBio
Alina MoldovanFinancial ManagerBio

English Department

DELIA FILIPESCUHead of English & MFL Dept. / Teacher of English / Drama Team Coord.
ALEXANDRA OANAEnglish/Form Tutor Grade 6 / Drama Team
ANA MARIA NASUITeacher of English/Form Tutor Year 12/ MUN Coord.
LUMINITA ELENA VASILETeacher of English / Form Tutor Year 13
MIHAELA ROMANIUCTeacher of English and Drama/ Head of Arts Dept./Leadership - Round Square/ House Captain Red Bears
CRISTINA BAJDECHITeacher of English
JAMES GEARYTeacher of English/ Form Tutor Year 8
LAVINIA UNGUREANUTeacher of English/ Form Tutor Year 9

 

Maths Department

IULIA BRATFALEAN-IGNAHead of Maths / Teacher of Maths / Round Square Representative & Committee Chair/ Global Awareness
ALINA BAIASTeacher of Maths / Form Tutor Year 11
IOANA SERDEANTeacher of Maths/ Form Tutor Grade 5
CALIN TOLEATeacher of Maths, Boarding House Supervisor
RADU POENARUTeacher of Maths / Form Tutor Grade 6 / House Captain - Eagles

Science Department

DORINA GIRBOVANHead of Science Dept./ Teacher of Physics
MANUELA IOIATeacher of Physics
CARMEN TICTeacher of Biology/ Form Tutor Year 9
HARRY SHUTTLEWORTHTeacher of Chemistry/Senior Leadership Team/ Director of Training and Staff Development
YVONNE ELYTeacher of Chemistry
ANCA FARCASTeacher of Chemistry

ICT Department

PETER ASTBURYHead of Computing & IT Dept. / Teacher of IT / MIS/ ECDL
JEANNETTE JONESKS3 Leader/ Teacher of Computing/ Senior Leadeship Team/ GL
MIHAELA MOLDOVANIT Teacher/ ECDL
TUDOR PUSCARIUIT Support
MIHAI RUSUIT Support

Romanian Department

COSMINA MOCANUHead of Romanian Dept./ Teacher of Romanian /Student Council Coord.
LAVINIA TAMASTeacher of Romanian / Form Tutor Year 10 /Discipline Commitee
VIORICA CICIOCTeacher of Romanian / Form Tutor Year 8
LIDIA RUTHTeacher of Romanian/ Form Tutor Year 7
FLORENTINA GHISAPrimary Teacher/Form Tutor Grade 7/ Service Learning Coord.

Humanities Department

RALUCA STOENOIUHead of Humanities Dept. / Teacher of Sociology /Asst. Exams Officer
REGHINA MEDRUTTeacher of Psychology/ Counselling team / AEN/ Form Tutor Year 10
CIPRIAN GHISAHead of Romanian Line/ Teacher of History / Cammbridge Exams Officer/ Senior Leadeship Team
PAUL KENNEDYHead of Secondary/ Senior Leadership Team
ALEXANDRA HADARNAUHistory Teacher/ Form Tutor Year 10/ CEAC
FLORENTINA GHISAPrimary Teacher/Form Tutor Grade VII/ Service Learning
PAULA FURTUNAGeography Teacher
TREVOR KNIGHTBusiness Teacher/Form Tutor – Year 12/ Discipline Committee/ House Captain – Blue Wolves
RUXANDRA MERCEAExecutive Director/Teacher of Business Studies/ Senior Leadership Team
RALUCA HODREATeacher of Economics/Form Tutor – Year 12/ My Money Week Coord./Young Enterprise/Debate

Arts Department

MIHAELA ROMANIUCHead of Arts Department
ANAMARIA HULUBANTeacher of Media Studies/ Form Tutor Year 10/ Media Prefects
IRINA SIMIONTeacher of Art/ School displays/ Form Tutor Year 13
PAULA NEGREATeacher of Art
ANAMARIA ELITeacher of Music/School Idol Coordinator

PE Department

VIRGIL GANEAHead of PE Dept./ Health & Safety Officer
TUDOR POPSwimming Teacher/ PE Teacher
DANIELA GANEASports Teacher/ Duke of Edinburgh Coord.
MIRCEA RUSUSports Teacher/ Form Tutor Grade 8

MFL Department

MIRUNA BORBILTeacher of German / Consellor (AEN Department)
SILVIANA CHIRATeacher of German / Form Tutor Year 7
MIRELA MOLDOVANFrench Teacher/ Form Tutor Year 11
LUMINITA TUNSOIUTeacher of Spanish / Form Tutor Grade 4
PAULA FEDORCATeacher of Spanish

Kindergarten

CRISTINA UNGVARIKindergarten Leader
FLORINA PANDELENursery Teacher (White Teddies)
MEDEEA MUNTEANUNursery, Care Taker, White Teddies
CRISTINA MIRCESCUNursery Teacher, Brown Teddies
ESTERA FERAssistant teacher Brown Teddies
DANIELA SORCOIKindergarten Teacher, Green Apples 1
CARMEN COJANKindergarten Teacher - Green Apples 2
DAIANA MANASTIREANUKindergarten Assistant Teacher Green Apples 1
ANCA MIHALACHEKindergarten Teacher Assistant, Green Apples 2
SIMONA BOTAKindergarten Teacher, Yellow Apples 1
SIMONA CIMPEANKindergarten Teacher, Yellow Apples 2
BIANCA BIBARTKindergarten Assistant Teacher, Yellow Apples 1
BEATRICE BOGHIANKindergarten Assistant Teacher, Yellow Apples 2
BIANCA CIUIKindergarten Teacher - Red Apples 1
SONIA TEKERESKindergarten Teacher, Red Apples 2
TIMEA KUTASKindergarten Assistant Teacher, Red Apples 1
EMILIA JUDEKindergarten Assistant Teacher Red Apples 2

Lower Primary

OTTILLIA LAKOTeacher-Reception
MONICA CUCULEATeacher Assistant, Reception
DANIEL PHILLIPSTeacher -Y 1B
IOANA POPATeacher Assistant - Year 1A
ANNAMARIA DAVIDTeacher, Year 1B
NATALIE BURGESSTeacher, Year 2A
ANCA AVRAMAssistant Teacher, Year 2
ELENA PINKSTONTeacher - Year 2 B
ERIKA FARKASTeacher, K-STARS
ALINA CRISANTeacher Assistant, K-STARS (grade 0/pregatitoare)
LAURA TATARTeacher, Grade 1

Upper Primary

DAN THOMASTeacher, Year 3A
JOHN HICKMORETeacher Assistant, Year 3A
KATE RUDKINTeacher Year 3B
ALINA BOCAAssistant Teacher, Year 3B
ANDREW MORGANTeacher, Year 4
JAMES RUFFTeacher Year 5
RALUCA DAMIANUpper Primary Coordinator, Teacher Year 6
AMAL DIABTeacher, Year 6
OCTAVIA ILIESIUTeacher, Grade 2
ANCA CODARCEATeacher Assistant, Grade 2
SIMINA BEJENARUTeacher, Grade 3
DANA PREDATeacher, Grade 4
ANCA NEALCOSCo-Teacher - Grade 4

AEN Department

EBONY ELLISLower Primary Coordinator / AEN Coordinator
CRISTINA UNGVARIKindergarten Coordinator / AEN Counsellor/ Senior Leadeship Team
MIRUNA BORBILTeacher of German / Consellor (AEN Department)
REGHINA MEDRUTPsychology Teacher/ Consellor (AEN Department)/ Form Tutor Year 10
BIANCA ROSTeacher of ESL/AEN/ Form Tutor grade 5
MIHAI ZOICANTeacher of ESL/ AEN

Development Department

DOMNITA FECHETEAlumni and Development Manager
OANA ONICASDevelopment Assistant
RADA MOCEANJunior Development Officer

Admissions & Marketing

ANCA RUSUDirector of Admissions
CARMEN SALAGEANMarketing Specialist
OANA RADULESCUMarketing Specialist
MARIUS BULIACopywriter

Financial Department

ALINA MOLDOVANChief Financial Officer 
MIHAELA MOCIRANChief Accounting Officer 
GABRIELA MUNTEANAccounts Receivable Officer 
DELIA CHIRAPayroll Specialist and Accounts Payable Officer 
MONICA MAGDASAccounts Payable Officer 
ALEXANRA ALEXANDRUShop clerk and school cashier 
DESZO SZILAGYProcurement Specialist 
VIOLINA GHENCEANSenior Accounts Receivable Specialist 

 

Public Affairs Department

CATRINEL GRIGOROVICIDirector of Public Affairs
ALINA TRIFANFront desk Reception
DIANA MURESANUFront desk Kindergarten Reception
GINA POPFront desk Kindergarten Reception

Security & Health Care

Ioan KutasSecurity
Istvan LukacsSecurity
Ioan Liviu MunteanSecurity
Alexandru CurticapeanSecurity
DACIANA GHERMANNurse

Maintenance

Liviu Daniel PesteanMaintenance Administrator
Alexandra Ana-Maria CorneaCleaning
Radu DezmereanMaintenance
Alin Gabriel DezmereanMaintenance
Maria Viorica FelecanCleaning
Viorel FelecanMaintainance
Rodica AncauCleaning
Narcisa Alexandra GasparCleaning
Gyongy HalazsCleaning
Maria Rada IndreicaCleaning
Lidia JakabCleaning
Vasile MoreaGardener
Elvira MotiocCleaning Lady for Boarding House
Maria Cristina PersaPool maintenance
Nicolae Vasile PlesMaintenance
Violina Minerva TantauCleaning

Restaurant

VASILE OLARRestaurant Manager
Ildiko IancHead Chef
Ilie PersaChef
Carol-Calin CiurcuiChef
Dorina Lucia BagaseanuChef
Doina NegreaSous Chef
Sebastian Mihai BaciuWaiter
Ovidiu Ionut BagaseanuWaiter
Ana-Maria CiurcuiAssistant Chef
Ioana-Eugenia GajiAssistant Chef
Simona Adriana MorarAssistant Chef
Doina NegreaSous Chef
Olimpiu Iulian PopAssistant Chef

Support Staff

ADINA TOMAUniversity Admission Officer/ Work Experience Coordinator
ZSUZSA MAGYARIBoarding House Coordinator
NONITTA OMANIASchool Secretary
ELENA FOFIULibrarian
TUDOR PUSCASIUIT Support
MIHAI RUSUIT Support

Related links

Take a look at our latest ...

prev
next

Get In Touch

Discover More
Contact Us

Find Out What's to Come

Discover More
Calendar

Follow Us Via Social Media!

Discover More
Story Wall

Contact Us

Send us a message

Send Message

Message Sent

Thanks for sending us a message, we will get back to you shortly.

Send Another Message

Telephone

+40 264 418 990

Address

Transylvania College
Aleea Băișoara 2
Cluj-Napoca 400000
Romania

Directions